رابطه صنعت مد و پوشاک با فناوری  در سال ۲۰۲۲

۱۴۰۰-۱۱-۱۷

رابطه صنعت مد و پوشاک با فناوری  در سال ۲۰۲۲

صنعت مد و پوشاک همیشه در خط مقدم نوآوری بوده است. در حقیقت، فناوری به کار رفته در این صنعت همواره با پیشرفت تکنولوژی پیش می رود؛ ربات‌هایی که تمامی مراحل دوخت را از ابتدا تا انتها انجام می‌دهند، الگوریتم‌های هوش مصنوعی که روند و سبک دوخت را پیش‌بینی می‌کنند، آینه‌های واقعیت مجازی در اتاق پرو و … همه و همه از نمونه فناوری‌های جدیدی هستند که دگرگونی‌های فراوانی در صنعت مد ایجاد کرده‌اند. به هر حال، وقتی فناوری به کار رفته در روند تولید پوشاک تغییر کند، صنعت مد هم دچار تحولاتی خواهد شد. اکنون می‌خواهیم بدانیم که رابطه بین فناوری‌ سال ۲۰۲۲ و صنعت مد و پوشاک چگونه خواهد بود و در حقیقت، باید منتظر چه تغییراتی باشیم؟

 

تاثیرات فناوری بر طراحی پوشاک

اولین گام برای موفقیت فعالان صنعت مد و پوشاک، درک بهتر و کامل‌تر نیاز و خواسته‌های مشتریان است؛ اما مسئله‌ اینجاست که کشف این نیازها  و همگام پیش رفتن با آنها  دیگر مانند گذشته ساده نیست. پیش‌تر، یک طرح در صورتی که گیرا و جذاب بود به‌راحتی  و سریع به یک الگوی ترند تبدیل می‌شد؛ اما امروزه با توجه به تغییرات نسل‌، نیازهای ایشان و همچنین پیشرفت تکنولوژی، حتی در دو شهر نزدیک به هم نیز شاهد تغییراتی در حوزه پوشاک و صنعت مد هستیم.

این  موضوع برای طراحان لباس به یک چالش تبدیل شده است؛ که چگونه خود را با خواسته‌های متغیر مشتریان وفق دهند. خوشبختانه فناوری در این مسیر به کمک طراحان آمده تا به واسطه هوش مصنوعی بتوانند گزارشی از روند مد و تغییرات آن به دست بیاورند. تاکنون آزمایش‌ها و فعالیت‌های زیادی نیز در این زمینه انجام شده است.  برای مثال، گوگل در سال ۲۰۱۶ با همکاری مجموعه زالاندو آلمان طی  پروژه‌ای بنام  Muze،به دنبال درک بهتر رنگ، بافت و پارامترهای زیبایی شناختی بود. در این پروژه- که اتفاقاً سر و صدای زیادی به پا کرد- از الگوریتمی استفاده می‌شد تا طرح‌هایی بر اساس علایق کاربران و مطابق با اولویت‌های سبک و استایل آنها  ایجاد شود. آمازون دیگر شرکتی بود که از هوش مصنوعی برای الگوبرداری از مدهای ترند شده و ایجاد تصاویر مشابه استفاده کرد.

باید گفت که در سال ۲۰۲۲ ، در بخش طراحی صنعت مد و پوشاک بیشتر، از همه شاهد استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای ایجاد طرح‌هایی جدید بر اساس نمونه‌ها و ترندهای قبلی خواهیم بود. البته این امر ممکن است با چالش‌هایی همراه باشد؛ زیرا در طراحی‌های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی، بیشتر روی طرح‌های قبلی تغییراتی اعمال می‌شود. بنابراین در عمل از نظر ساختار شبیه به نمونه‌های قبلی خواهند بود. از این رو همین حالا هم بسیاری از طراحان نسبت به سرقت و نقض حق چاپ شکایت‌هایی را مطرح کرده‌اند.

اما یکی از بهترین مثال‌هایی که می‌توان در خصوص تأثیر هوش مصنوعی بر صنعت مد بیان کرد، برند Stitch Fix است. این برند با راه‌اندازی سیستم طراحی هیبریدی،  در خط مقدم صنعت مد مبتنی بر هوش مصنوعی قرار گرفته است. در سیستم طراحی لباس این برند، از الگوریتمی استفاده شده که تمامی گرایش‌ها و سبک‌ها را بررسی کرده و بر اساس آن، طرح‌هایی جدید با ترکیبی از رنگ‌ها و الگوهای مورد علاقه کاربران  ایجاد می شوند .

در سال‌های اخیر، طراحان مد با مسلح شدن به ابزار تکنولوژی، توانسته‌اند مسیر طراحی را ساده‌تر و خلاقانه‌تر طی نمایند و با استفاده از برنامه‌های نوین مخصوص طراحی، ترکیب رنگ‌ها و الگوهای مختلف را سریع‌تر و گسترده‌تر در پیش چشم داشته و جزئیات منحصر بفردی به تناسب مدل و نیاز به طرح خود اضافه نمایند.

مهم‌ترین مسئله در رابطه بین صنعت مد و پوشاک  با فناوری، بخش طراحی است. ما در چند سال گذشته، شاهد پدیده ای به نام مد سریع بوده‌ایم. به این صورت که اتفاق یا رویدادی روی مد فعلی تأثیر گذاشته و حتی باعث می‌شود تا آن مد جایگزین مد جدیدتری شود. در این بین، برندهایی می‌توانند با محصولات خود بازار را به تسخیر در بیاورند که همراه با این تغییرات پیش رفته باشند.

 

 

تاثیر فناوری در روند تولید پوشاک

یکی از مهم‌ترین مواردی که طراحان و تولیدکنندگان بزرگ پوشاک باید در خصوص صنعت مد به آن توجه داشته باشد، سرعت تغییر بالای دنیای امروزی است . در چند سال گذشته، اتفاقات زیادی افتاده که هر کدام از آن‌ها به نوبه خود روی سلیقه و سبک پوشش کاربران اثرگذار بوده است. پاندمی کرونا را می‌توان یکی از همین اتفاقات دانست. البته بعضی موارد هم هستند که هر چند سال یک بار باعث ایجاد تغییراتی روی صنعت مد می‌شوند؛ جام جهانی فوتبال یکی از همین موارد است. به دلیل اینکه این جام هر چهار سال یک بار، در کشور و قاره‌ متفاوتی برگزار می گردد، تغییراتی متاثر از این اتفاق را در سبک مد را شاهد می شویم. در چنین مواقعی برندهای تولیدکننده پوشاک باید خیلی سریع طراحی محصولات خود را متناسب و موافق با مد روز نمایند. در واقع در سال ۲۰۲۲ و بعد از آن باید طراحان به اصطلاح همیشه گوش به زنگ باشند تا سریعا در راستای تغییرات قرار بگیرند. عصر حاضر شاهد تغییرات سریع در هر زمینه‌ای ، علی الخصوص در زمینه مد و فشن می‌باشد. 

صحبت از نحوه اثرگذاری تکنولوژی بر روی تولیدات صنعت مد و پوشاک ،قصه درازیست که نمی‌توان در یک نشست همه را گفت. اما بیایید چند مورد از تاثیرات خوب Fashtech (همان تکنولوژی در صنعت فشن) را همین جا با هم مرور نماییم: با پیشرفت روز افزون فناوری، فرآیندهای تولید محصولات مد بسیار بهینه‌تر شده‌اند و سعی می‌شود آثار مخرب قبلی‌ بر محیط زیست رفته‌رفته رفع شوند. در این زمینه، می‌توان به استفاده از الیاف ارگانیک (مثلا  پوست پرتقال) اشاره نمود. اینترنت اشیا از دیگر آثار خوب Fashtech می‌باشد. به این صورت که فناوری تبدیل به لباس پوشیدنی مردم می‌شود. برای مثال لباس‌ها دارای حسگرهایی خواهند بود که ضربان قلب، درجه حرارت بدن، کالری مصرفی و …، را اندازه‌گیری نمایند.  

عرضه پوشاک و فناوری‌های مرتبط در سال ۲۰۲۲

مورد آخر اینکه می بایست سیستم توزیع را هم در نظر گرفت. افزایش خرید اینترنتی به ویژه در دوران کرونا و تغییر سبک خرید پس از آن، روی سیستم توزیع پوشاک و تولید محتوای مرتبط با آن در فضای آنلاین تأثیر عمیقی گذاشته است. در حال حاضر، بیشتر خریدها، حتی پوشاک، به صورت اینترنتی انجام می‌شوند و لازم است که برندها توجه ویژه‌تری به مسئله چگونگی فروش و توزیع خود داشته باشند. 

 در حال حاضر، سایت‌های فروشگاهی بسیاری به دنبال بهتر کردن تجربه خرید مشتریان از طریق ترکیب کردن دنیای واقعی با دنیای مجازی و تکنولوژی هستند. به عنوان نمونه، ایجاد فضای مجازی سه بعدی و ۳۶۰ درجه از فروشگاه فیزیکی، امتحان کردن پوشاک واقعی بر روی مدل‌های دیجیتال از طریق واقعیت مجازی و گوشی، به نمایش گذاشتن سایز محصولات بصورت مجازی برای راحتی مشتریان در پیدا کردن لباس مناسب برخی از مواردیست که صنعت مد و پوشاک را با تکنولوژی گره زده است.

کلام پایانی

در روزگار فعلی و قطعاً آینده پیش رو، صنعت مد و پوشاک با  فناوری ارتباط تنگاتنگی خواهند داشت و نه تنها در سالن‌های مد و بوتیک‌های گران‌قیمت، بلکه در پوشش روزمره مردم نیز شاهد پیوند این دو خواهیم بود. می‌توان به یقین گفت که آینده صنعت مد، بر پایه تکنولوژی خواهد بود و هر جزئی از این صنعت؛ از طراحی و پیشبینی ترندها گرفته تا تولید و عرضه محصولات، تحت تاثیر فناوری خواهد بود. 

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *