مشاوره کسب و کار چیست؟ | چگونه مشاور به توسعه کسب و کار شما کمک می‌کند؟

۱۴۰۰-۱۲-۲۲

مشاوره کسب و کار چیست؟ | مشاور چگونه به توسعه کسب و کار شما کمک می‌کند؟

 

مقدمه


تا به‌حال پیش آمده که در زمینه‌ای خاص نیاز به کمک داشته باشید؟

افراد برای اطمینان از صحت و کیفیت کمکی که دریافت می‌کنند، سعی دارند به سراغ شخصی بروند که در این زمینه خاص صاحب تخصص و دانش باشد تا بتواند آن‌ها را در تصمیماتشان با دادن اطلاعات لازم به صورت حرفه‌ای راهنمایی کند. به این شخص مشاور می‌گویند. مشاوره کسب و کار هم یکی از انواع مشاوره است که افرادی که دارای کسب و کار هستند یا می‌خواهند کسب و کاری را راه‌اندازی کنند از آن بهره می‌جویند.

ضرورت مشاوره کسب و کار
ضرورت مشاوره کسب و کار

ضرورت مشاور کسب‌وکار

شما به عنوان مدیر یک سازمان یا صاحب یک کسب و کار، همه روزه با واحدهای مختلفی از کسب و کار یا سازمانتان سروکار دارید. با مدیران و کارکنان واحدها تعامل دارید و گزارش‌های عملکردی متفاوتی را اعم از مالی، فروش و غیره را بررسی می‌کنید. با تامین‌کنندگان و مشتریان در ارتباطید و سعی در تعریف درست چشم‌اندازهای بلند مدت و کوتاه مدت برای مسیر کسب و کار و سازمانتان دارید. شما ممکن است بارها در این مسیر با چالش‌های مختلفی مواجه شوید. چالش‌هایی از قبیل منابع انسانی، مالی، بازاریابی و فروش، توسعه کسب و کار و غیره. 

 

مشاوره کسب و کار تخصصی است که با داشتن آگاهی و تجربه در این مسیر در کنار شما قرار می‌گیرد و در زمینه‌های گوناگونی اعم از مالی، توسعه کسب و کار، راه‌اندازی کسب و کار، قوانین حقوقی و شغلی و غیره با دادن راهنمایی و اطلاعات لازم و درست سعی در روشنگری و آگاهی‌بخشی دارد تا شما بتوانید تصمیمات را هرچه بهتر در زمان مناسب اتخاذ کنید. یک مشاور کسب و کار تلاش می‌کند مشکلات را تبدیل به فرصت کرده و به همراه شما برای کسب و کارتان رشد و بالندگی به بار آورد. 

 

چرایی و زمان نیاز شما به مشاوره کسب و کار

برای یک کسب و کار بهتر آن است تا از زمان شروع آن در امر راه‌اندازی و در طول مسیر همراه با مشاور کسب و کار باشد.

از آنجایی که در دنیای امروزه با توجه به گستردگی علم و دانش و ایجاد رشته‌های شغلی زیاد، افراد نمی‌توانند در همه زمینه‌ها متخصص شوند، پس در اموری که فرد در آن تخصص ندارد نیاز به مشاوره هست. در اداره یک کسب و کار از آنجایی که پای دانش‌های مختلف به میان می‌آید، مشاوره کسب و کار تخصصی است که برای رویارویی هر چه قویتر با چالش‌های کسب و کار ضرورری می‌شود.

از طرف دیگر یک مشاور کسب و کار توانا و با تجربه، می‌تواند شما را در شناسایی درست مشکل و پیدا کردن ریشه آن راهنمایی کرده و در حل و فصل درست آن چالش کارگشا باشد.

مشاورین کسب و کار می‌توانند با اتکا به علم و دانش خود و تجربه‌های متنوعشان، مسیر رشد و پیشرفت را برای کارکنان یک کسب و کار نشان داده و با کاهش هزینه، روند پیشرفت کسب و کار را سرعت بخشند.

از دیگر دلایلی که برای نیاز به مشاور اشره کرد، امر آموزش پرسنل کسب و کار است. آنان با توجه به نیاز شرکت به آموزش و آشنا کردن کارمندان با مهارت‌های لازم جهت شد و موفقیت شرکت می‌پردازند.

در برخی چاش‌ها چه در زمینه بازار یا محصولات فعلی، چه برای ایجاد بازار یا محصولات جدید نیاز به شناخت، نوآوری و خلاقیت است. یک مشاور کسب و کار به درستی می‎تواند آغازگر و یا کاتالیزور عنصر خلاقیت در کسب و کار و سازمان باشد. 

برای هر سازمان و کسب و کاری ضروری است که بتواند کارایی کامندانش را به درستی بسنجد و با تصمیم‌گیری لازم در مورد کارمندان با کارایی کم یا ناکارآمد، سرعت شردش را بهینه کند.

زمان نیاز به مشاور کسب و کار
زمان نیاز به مشاور کسب و کار

در زمان راه‌اندازی کسب و کار چه برای تعیین اهداف بر طبق ایده اولیه و چه برای پیاده‌سازی هرچه بهتر ایده و همچینین در زمان ارزیابی و ارائه ایده‌های خلاقانه، مشاور کسب و کار می‌تواند کاملا موثر واقع شود.

در زمان راه‌اندازی کسب و کار یکی از موراد مهم انتخاب مکان و موقعیت مناسب برای دفتر و محل شرکت است، که باید با توجه شرایط مختلف و سنجش جوانب گوناگون انتخاب شود. در این زمینه لازم است که از مشاوره کسب و کار بهره بجویید تا در آینده متحمل هزینه‌های هنگفت زمانی و مالی نشوید.

در هر کسب و کاری برای شناسایی راه‌های قانونی فعالیت در زمینه کاری شرکت و اخذ مجوزهای مرتبط با آن نیاز به مشاور کسب و کار اجتناب ناپذیر است. مشاور به شما کمک می‌کند که از اشتباهات سهوی و قانونی پیشگیری کنید و از مسیر قانونی به اهداف شرکت برسید.

تمام کسب و کارها در هر کشوری ملزم به رعایت درست و پرداخت به موقع مالیات و عوارض دولتی هستند، که برای کسب راهنمایی‌های لازم در این زمینه می‎‌توانم به مشاورین کسب و کار مراجعه کرد.

منابع انسانی هر شرکت جز دارایی‌های معنوی آن و از پارامترهای اصلی و تاثیرگذار در رشد و شوکوفایی آن هستند. مشاور کسب و کار می‌تواند در شناسایی و استخدام نیروهای مستعد و کارآمد، بسیار کمک‌کننده باشد.

از دیگر مواردی که می‌توان در خصوص نیاز به بودن مشاور کسب و کار در آن اشاره کرد، مبحث قوانین و گام‌های اصولی در تنظیم قراردادهای تجاری، استخدام و کاری است. تا با کمک مشاور و کسب اطلاعات در این زمینه کسب و کارتان در آینده با چالش‌های کمتری مواجه شود. 

 

وظایف یک مشاور کسب و کار

از وظایف اصلی یک مشاور کسب و کار می‌توانیم به کمک به تعریف درست اهداف، ماموریت و چشم‌اندازهای شرکت، آموزش مهارت‌های لازم به مدیران و کارکنان شرکت، کمک به افزایش سهم بازار، انجام بررسی‌ها و ارزیابی‌های لازم در جهت حل چالش‌های کنونی، کمک به افزایش بازدهی و کارایی افراد و شرکت، کمک به افزایش تعداد مشتریان وفادار و … .

 

مزایای استفاده از مشاوره کسب و کار

پس از صحبت درباره نقش و وظایف مشاور کسب و کار در این قسمت می‌خواهیم به مزایای استفاده از آن نگاهی بیاندازیم:

 

افزایش بهره‌وری با مدیریت هزینه‌ها و بهبود فرآیندها

در سازمان یا شرکت گاهی اوقات چالش‌هایی بوجود می‌آید که برای حل آن‌ها نیاز به صرف وقت و انرژی کافی است، زمانی که این چالش‌ها مقطعی است و یا کارفرما و نیروی شاغل در شرکت به تنهایی نمی‌تواند وقت و انرژی‌اش را صرف این‌گونه موارد کند، کمک گرفتن از مشاور کسب و کار راهی درست برای رویارویی با این‌گونه از چالش‌هاست. مشاور کسب و کار ساختارهای موجود در شرکت و فرآیندهای کاری را به خوبی بررسی کرده و با نگاهی از بیرون، چرخه‌های معیوب را شناسایی می‌کند. مشاور متخصص با ارائه راهکارهای اصلاح آن‌ها و پیشنهاد ساختارهای موفق، عملی و متناسب با شرکت به مدیریت هزینه‌ها با حذف فرآیندهای ناکارآمد و اصلاح فرآیندهای معیوب و همچنین به بهبود فرآیندها کمک می‌کند.

 

آموزش پرسنل و کارمندان

آموزش امری مهم در بقا، پیشرفت و موفقیت یک کسب و کار است. یک مشاور کسب و کار حرفه‌ای به خوبی می‌تواند مهارت‌های مهم و لازم برای شرکت و افراد آن را شناسایی کرده و با آموزش آن‌ها به مدیران و کارکنان مجموعه، نقشی مهم در راستای موفقیت سرکت ایفا کند. 

 

گسترش شبکه ارتباطی شرکت و حل بهتر و مطمئن‌تر مسائل حقوقی 

یکی از بیشترین چالش‌هایی که برای شرکت‌ها بوجود می‌آید، مسائل مربوط به بیمه، امور دارایی و مالیاتی، اخذ مجوزها و مسائل حقوقی و ثبتی است. در این مواقع حضور مشاور کسب و کار برای شرکت حیاتی است. مشاور کسب و کار به واسطه سال‌ها تجربه با شبکه گسترده‌ای از افراد متخصص و کارشناسان آشنایی دارد و به راحتی می‌تواند برای حل و فصل چنین چالش‌هایی در کنار تخصص خود از آنان نیز بهره جوید. خوب آن است که مشاور همراه همیشگی شرکت باشد تا در مواقع لزوم در کنار شما قرار گیرد و به حل چالش‌ها کمک کند.

ارائه ایده‌های نو و خلاقانه و کمک به بازاریابی مدرن
ارائه ایده‌های نو و خلاقانه و کمک به بازاریابی مدرن

ارائه ایده‌های نو و خلاقانه و کمک به بازاریابی مدرن

برای یک کسب و کار در راستای کمک به رشد بیشتر آن همیشه روش‌ها و ایده‌های نو و خلاقانه کارسازند. یک مشاور کسب و کار می‌تواند با کمک روش‌های مبتکرانه و خلاقانه و محیا کردن بستر خلاقیت و نوآوری در شرکت به تثبیت و افزایش سهم بازار شما و موفقیت کسب و کارتان کمک کند.

از طرفی در دنیای امروز با بروز و پیشرفت اینترنت، دیگر بازاریابی سنتی جوابگو نیست و برای هر کسب و کاری ضروری است که درکنار سایر روش‌های بازاریابی به سراغ دیجیتال مارکتینگ هم برود. در این مهم نیاز است که شرکت‌ها با همکاری مشاورین متخصص هرچه سریعتر متناسب با بودجه و شرایط شرکت به این سمت حرکت کنند.

 

مواردی که اشاره شد تنها بخشی از مزایای کمک گرفتن از یک مشاور کسب و کار متعهد و کار بلد است و صرفا جهت روشنگری برای نمایش میزان تاثیر مثبت و اهمیت نقش مشاوره در یک کسب و کار است.

انواع مشاوره کسب و کار

با توجه مواردی که قبلا اشاره شد، در یک شرکت گاها نیاز به چندین مشاور کسب و کار هست، مشاورین مالی، توسعه بازار و سرمایه‌گذاری، حقوقی، منابع انسانی و …. از انواع مشاورین کسب و کار هستند که یک شرکت می‌توانند برای رفع نیاز خود به آن‌ها مراجعه کند.


  • مشاوره راه‌اندازی کسب و کار

مشاوره راه‌اندازی کسب و کار نوعی از مشاوره کسب و کار است که در آن خدماتی از قبیل یافتن ایده، سنجش کارایی آن، تحقیق و شناسایی بازار و در نهایت درآمدزایی ارائه می‌شود.


  • مشاوره توسعه کسب و کار

در این نوع از مشاوره کسب و کار، هدف خلق ارزشی مانا و بلند مدت برای کسب و کار و کاربران آن است. این نوع مشاوره شامل تمامی اقدامات اعم از برنامه‌ریزی، تعیین و تدوین استراتژی‌ و تشخیص و ارائه فرآیندهای کارآمد برای ایجاد و پیاده‌سازی فرصت‌های رشد یک کسب و کار است. 

 

انواع روش‌های همکاری با مشاور کسب و کار

شما برای استفاده از خدمات مشاوره کسب و کار می‌توانید از روش‌های مختلفی بهره ببرید. 

-همکاری درون سازمانی

این همکاری به این معناست که مشاور کسب و کار شما به صورت منظم طی جلسات هفتگی یا ماهانه در شرکت حضور دارد و از نزدیک شاهد چالش‌هاست و سعی در کمک و راهنمایی دارد و شما یا مدیرانتان به راحتی می‌توانید در مورادی که نیاز به مشاوره دارید به ایشان مراجعه کنید.

-همکاری برون سازمانی

خدمات مشاوره برون سازمانی به طرق مختلفی قابل ارائه است به عنوان مثال:


  • مشاوره پروژه‌ای کسب و کار

در این نوع مشاوره کسب و کار، مشاور برای حل چالشی خاص و به مدت محدود تا حل آن چالش در کنار شماست و معمولا جزئی از تیم داخلی کسب و کار یا شرکت نیست.


  • مشاوره تلفنی کسب و کار

در مشاوره تلفنی،مشاور بصورت تلفنی طی یک یا چند جلسه سعی دارد اطلاعات لازم درباره چالش بوجود آمده را به دست آورد تا بتواند شرایط را بدرستی تحلیل کرده و راهنمایی لازم را در این خصوص انجام دهد. 

ویژگی‌های یک مشاور کسب‌وکار خوب
ویژگی‌های یک مشاور کسب‌وکار خوب

ویژگی‌های یک مشاور کسب و کار خوب

الان که با تعریف مشاوره  و مشاوره کسب و کار و ماهیت این شغل آشنا شدیم و از وظایف و مزایایی وجود چنین فردی در شرکت و کسب و کارمان آگاهی یافتیم؛ بهتر است از ویژگی‌های یک مشاور کسب و کار خوب هم با خبر شویم.

یک مشاور خوب کسی است که با داشتن توانایی درک درست از شرایط، قدرت تحلیلگری بالا و دانش و اطلاعات کافی در زمینه تخصصی خود بتواند راهکارها و استراتژی‌های کوتاه مدت و بلند مدت کمی و کیفی را متناسب با اهداف و بودجه شرکت پیشنهاد دهد. کسی که به پشتوانه سال‌ها تجربه کاری موفق و حرفه‌ای با شرکت‌های بزرگ و نامی در زمینه مشاوره برند خوبی برای خود شاخته است و با داشتن مهارت‌های نرم به خوبی بتواند با شما و افراد شرکت تعامل کند.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *