چگونه نسل Z  روی مد اثر می‌گذارد؟

۱۴۰۱-۰۳-۰۴

چگونه نسل Z  روی مد اثر می‌گذارد؟

با پیشرفت شرکت‌ها در عرصه مد، توجه به مسائل مهمی که ابعاد بزرگی از جامعه را در بر می‌گرفت کمتر شد. نسل Z و مد با هدف ترویج مصرف‌گرایی صحیح قصد دارد که واقعیت‌ها را در مقابل ابعاد منفی مد قرار بدهد. با این کار حقیقتی که این نسل به دنبال آن بوده است بهتر و آسان‌تر به جهان نشان داده می‌شود. 

این نسل که جستجوگران هویت نیز شناخته می‌شوند با ورود به عرصه مد قصد معرفی بهتر این حرفه را دارند. نسلی که با هدف تعامل بین مسائل اجتماعی و زیست محیطی شکل گرفته و به دنبال خود واقعی است. این نسل از باورهای خود با عادات خرید صحیح حمایت می‌کند و به مارک‌هایی ارزش می‌دهد که با باورهایش همسو باشد.

مدگرایی صحیح با نسل Z

آنچه که باعث اختلاف بین نسل Z و مد هزاره می‌شود تفاوت بین دیدگاه‌های دو گروه است. مد هزاره در برهه‌ای از زمان شکل گرفت که جوامع در حال پیشرفت در عرصه مد و پوشاک بودند. کمال‌گرایی و ایده‌آل پردازی‌ها در این گروه باعث شد تا افراد همیشه به دنبال بهترین‌ها باشند. بهترین‌هایی که نه فقط در چشم فرد که در چشم دیگران ارزیابی می‌شد. در واقع این نسل به دنبال بهترین بودن و بهترین شناخته شدن از دیدگاه دیگران بود.

با ورود نسل Z به عرصه مد و جوانان فعال در این زمینه، سیاست‌های متفاوتی شکل گرفت. جوانان این عرصه به دنبال برچسب خوردن و مارک پوشیدن نیستند. آن‌ها به دنبال واقعیت‌ها و بهترین بودن از دیدگاه خود هستند. در واقع نسل Z و مد تعاملی را با هم به وجود آوردند که باعث شد مسائل اجتماعی و محیطی در کنار یکدیگر رشد کنند. به عبارتی ارتباط بین این دو از اهداف طرف‌داران نسل Z شناخته می‌شود.

باورهای نسل Z در عرصه مد

نه نفر از هر ده نفر مصرف‌کننده نسل Z معتقد هستند که شرکت‌ها مسئولیت رسیدگی به مسائل زیست محیطی و اجتماعی را دارند. ارتباط بین این دو مورد تفاوت بزرگی را بین این نسل و نسل هزاره نشان می‌دهد. به‌طوری‌که ما نسل هزاره قبلی را در زمینه مسائل اجتماعی با تمرکز سبزتری می‌شناسیم.

نسل Z و مد برخاسته از این گروه، در کنار نسل هزاره با تفکر انتقادی شکل گرفتند. در واقع با پذیرش انتقادها قصد دارند که به بررسی بهتر تمام جوانب بپردازند. با این کار مسیر رشد و بهترشدن هم هموار می‌شود. این در حالی است که نسل جوان Z را می‌توان بیشتر از نسل هزاره انتقادی دانست. نسلی متمرکز شده بر حقایق درونی که با پذیرش انتقادها سعی در معرفی بهتر خود به صنعت مد دارد.

اهمیت مسائل زیست محیطی و اجتماعی برای نسل Z به‌قدری بالا است که به راحتی می‌توانند برند معتبری را در صورت عدم توجه به این موارد حذف کنند. حتی در شرایطی می‌توانند به تغییر یک برند و همسو کردن آن با این اهداف کمک کنند.

در واقع حدود دو سوم مصرف‌کنندگان این نسل در جهان باور دارند که در مورد موضوعات بحث‌برانگیز، برندها را تغییر می‌دهند، از آنها اجتناب می‌کنند و یا در نهایت بایکوت می‌کنند. این در حالی است که نیمی دیگر خود را فعال دانسته و با شور و اشتیاق به حمایت از این نسل می‌پردازند. اما نیمی دیگر با پذیرش حقیقت‌های این نسل، تصمیم خود را با شرایط موجود می‌سازند.

 

ارتباط نسل z و مد

ورود نسل Z و مد برای بهتر کردن شرایط

طی سال‌های گذشته پویایی پشت اعداد قانع‌کننده اعلام شد. به‌طوری‌که مصرف‌کنندگان زیادی در سراسر جهان دامنه تصمیمات خرید خود را به منظور ترکیب ارزش‌ها و دیدگاه‌های اصولی گسترش داده‌اند.

در واقع یک اخلاق جهانی جدیدی در عرصه مد در حال ظهور است و نشانه‌های این مسئله را می‌توان فراتر از احساسات مصرف‌کننده دانست. شرکت‌های مد در حال نشان دادن نشانه‌هایی از “بیدار شدن” هستند. به طوریکه با این عبارت سعی دارند با بی‌عدالتی موجود در عرصه مد مقابله کنند و این نسل را نسلی حقیقت‌جو و واقعیت‌گرا نشان بدهند. به عنوان مثال خرده فروشی پوشاک یکی از راههای موثر در تبلیغ این نسل است. این یعنی شرکتهای متعددی نظیر نایک از اعتراضات NFL حمایت کرده و یا Levi’s که در یک کمپین این چنینی از صنف خرده فروشان مد حضور دارد.

مطابق با اهداف این نسل، افراد و برندهای متعددی به حمایت از نسل Z و مد برخاستند. بسیاری از آن‌ها با حمایت از مصرف درست تلاش کردند تا بازتابی از زندگی بهتر را نشان بدهند. هدف آن‌ها نجات زندگی و بهتر زندگی کردن بود. در این بین برخی از شرکت‌ها در حال برداشتن گام‌های فراتری هستند. به عنوان مثال  Athleta  در اظهارات خود اعلام کرده که ۴۰ درصد محصولاتش از مواد بازیافتی و پایدار ساخته شده است.

تعهد نسل Z به باورهای خود

شرکت‌های متمرکز بر محیط زیست و مسائل اجتماعی با رهبری گروه‌های جوان، به عنوان کارفرمایان بالقوه‌ای شناخته می‌شوند که عقیده دارند به شرکت‌هایی که با این ارزش‌ها همسو هستند وفادارند. به همین دلیل تعهد به ارزش‌ها در سطح گروهی می‌تواند بر روی فرهنگ برندها تأثیر بسزایی بگذارد.

با همه این‌ها، تمام دلایلی که برندهای مد از آن حمایت می‌کنند محبوبیت جهانی ندارند و به همین دلیل می‌توانند با خطرات مهمی همراه باشند. علاوه بر جنجال‌های احتمالی از حمایت از دلایل تفرقه‌انگیز، اگر برندها در پیام‌ها و اقدامات خود در نسل Z و مد محتاطانه عمل نکنند، ممکن است اتهامات ریاکارانه نیز به آن‌ها زده شود.

این یعنی مصرف‌کنندگان می‌توانند به خوبی تفاوت بین حقه‌ها و هدف واقعی که با ارزش‌های این نسل همسو باشد را تشخیص بدهند. در نتیجه تعهد به باورها و رسیدگی بهتر در این زمینه باعث پیشرفت شرکت‌ها مطابق با اهداف این نسل می‌شود.

در آخر

از آنجایی که هدف اصلی این نسل نشان دادن حقیقت‌ها و واقعیت‌های درونی افراد است، صنعت مد نیز می‌تواند به خوبی به تحقق این باورها کمک کند. در واقع همکاری نسل Z و مد باعث به وجود آمدن باورهایی می‌شود که جهان را به زندگی بهتر سوق می‌دهد. 

این یعنی همه ما برای داشتن یک زندگی مناسب بهتر است با بینشی کاملاً منطقی به بررسی این باورها بپردازیم. در نهایت مناسبترین ایده را به زندگی خود وارد کنیم و از مد به گونه ای حمایت کنیم که درست و منطقی باشد. البته حضور مشاور کسب و کار نیز در بررسی بهتر این موارد کمک شایانی به ما میکند.

 

مبنع: mckinsey.com

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *