چگونه یک تیم بازاریابی و فروش موفق بسازیم؟

۱۴۰۱-۰۲-۰۶

چگونه یک تیم بازاریابی و فروش موفق بسازیم؟

 

شرکت‌ها برای افزایش فروش خود از روش‌های متنوعی استفاده می‌کنند. بازاریابی اصولی باعث فروش بیشتر شده و نهایتا به کسب و کار کمک خواهد کرد تا بتواند سریع‌تر به اهداف و چشم انداز خود دست پیدا کند. ایجاد تیم بازاریابی و فروش یکی از بهترین راه حل‌ها برای افزایش درآمد است. ایجاد یک تیم موفق و کاربلد کار آسانی نیست و نیاز به مهارت زیادی دارد. در عصر دیجیتالی امروز موفقیت یک شبه اتفاق نمی‌افتد و برای داشتن فروش بالا باید افراد حرفه‌ای و کار درست را برای تیم خود انتخاب نمایید. اگر خواهان این هستید که میزان فروش محصولات و خدمات خود را افزایش دهید از شما دعوت می‌کنیم که تا آخر مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله اصول تیم سازی فروش و بازاریابی را بیان خواهیم کرد.

 

چه زمانی باید تیم سازی فروش و بازاریابی را شروع کنیم؟

به طور کلی همه شرکت‌ها احتیاج به تیم قدرتمند برای فروش و بازاریابی دارند. اما مسئله مهم تشکیل تیم در زمان مناسب برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی است. همه شرکت‌ها در حال رقابت با یکدیگر هستند که بتوانند محصولات خود را به مشتریان عرضه کنند و فروش بیشتری داشته باشند. شما زمانی باید به فکر تشکیل تیم فروش و بازاریابی باشید که محصول شما حرفی برای گفتن بین رقبا داشته و آن محصول جزو نیازهای مخاطب باشد.

 

اگر محصول شما بتواند مشکلی از مخاطب را برطرف کند مطمئن باشید که تقاضا برای آن افزایش خواهد یافت. در چنین شرایطی شما باید دست به کار شوید و یک تیم متخصص برای بازاریابی و فروش استخدام نمایید. تیم مورد نظر به عنوان سکوی پرتاب شرکت شما به سمت جلو است؛ بنابراین باید افراد با تجربه را استخدام کنید تا بازار هدف و مخاطبان را به سمت محصول شما جذب نمایند. برای تیم سازی بازاریابی و فروش می‌توانید از یک مشاور کسب و کار راهنمایی بگیرید.

 

نکته مهم: تیم سازی فروش و بازاریابی در زمان مناسب از هزینه‌های بیهوده جلوگیری کرده و به شما کمک می‌کند که بتوانید میزان فروش محصولات خود را به طور چشمگیری افزایش دهید.

 

اصول تیم سازی مارکتینگ

موفقیت تیم فروش به چه عواملی بستگی دارد؟

در کنار تشکیل تیم فروش در زمان مناسب، عوامل دیگری نیز وجود دارند که کمک می‌کنند تیم فروش ما نتیجه مطلوبی بگیرد و به موفقیت برسد. مهم‌ترین عوامل موفقیت تیم فروش و بازاریابی عبارت‌اند از:

 

 • شناخت دقیق مخاطبان و بازار هدف
 • تجربه کارمندان فروش
 • مهارت‌های تیم بازاریابی و فروش
 • کاربرد محصول شما
 • وسعت و بزرگی شرکت
 • بودجه شرکت

 

اعضای تیم فروش و بازاریابی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

مهم‌ترین کاری که شما باید انجام دهید انتخاب افراد ماهر و با تجربه برای تشکیل تیم است. اعضای تیم بازاریابی و فروش باید یک سری ویژگی‌های خاص را داشته باشند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 

مهارت کافی برای ارتباط برقرار کردن داشته باشند

افرادی که به عنوان مسئول فروش و بازاریاب در تیم شما حضور پیدا می‌کنند باید تمامی مهارت‌های ارتباطی از جمله توانایی مصاحبه تلفنی، مهارت نوشتاری و اجتماعی را داشته باشد تا بتواند به راحتی با مشتریان تعامل برقرار کند.

 

انتقاد پذیر باشند

هم تیمی‌های شما باید کاملا انتقاد پذیر باشند. داشتن این ویژگی باعث می‌شود که نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی بشناسند و در راستای پیشرفت فردی و کاری خود بیشتر تلاش کنند.

 

باید مهارت لازم برای تحقیق و جستجو را داشته باشند

مسئول فروش و بازاریاب فعال در یک شرکت باید توانایی لازم برای تحقیق و جستجو را داشته باشد. به نوعی می‌توان گفت این ویژگی سبب می‌شود که روش‌های مفید و بروز را برای افزایش فروش انتخاب کنند. علاوه بر این، داشتن مهارت جستجو کمک می‌کند که وضعیت رقبا توسط تیم بررسی شده و تمام نکات لازم برای بهبود فعالیت شرکت لحاظ شود.

 

 

مدیریت و برنامه ریزی را به طور کامل بلد باشند

فردی که به عنوان مدیر و مسئول فروش در شرکت فعالیت می‌کند باید یک سر و گردن از سایر افراد بالاتر باشد. مهارت مدیریت و برنامه ریزی دو تا از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که این افراد باید داشته باشند. بهره مندی از این خصوصیات کمک می‌کند که کارها طبق برنامه جلو بروند و هیچ گونه مشکلی برای انجام برنامه‌ها به وجود نیاید.

 

توانایی مذاکره داشته باشند

بازاریاب و مسئول فروش وظیفه ارائه محصولات به مشتریان را بر عهده دارند. توانایی مذاکره کردن یکی از ویژگی‌های اساسی این افراد است که به کمک آن می‌توانند به راحتی قضیه را سر و سامان بدهند.

 

باید هوش تجاری داشته باشند

مسئول فروش باید اطلاعات کافی درباره نحوه فروش، گردش مالی، بازگشت سرمایه و … را داشته باشد. این اطلاعات به عنوان هوش تجاری شناخته می‌شوند و نشان دهنده تخصص یک فرد هستند.

 

ویژگی های تیم فروش و بازاریابی
ویژگی های تیم فروش و بازاریابی

 

برای تیم سازی فروش و بازاریابی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

تشکیل تیم بازاریابی و فروش به همین راحتی نیست و برای انجام آن باید یک سری اصول و مراحل را پشت سر بگذارید. اگر بتوانید این اصول را به درستی اجرا کنید تیم شما عملکرد بسیار خوبی خواهد داشت و می‌توانید اطمینان حاصل کنید که به هدف نهایی یعنی افزایش برسید دست پیدا کنید. اصول لازم برای تیم سازی فروش و بازاریابی شامل موارد زیر هستند:

 

۱- شناخت بازار هدف و مخاطبان

اولین کاری که برای تشکیل تیم بازاریابی و فروش باید انجام دهید تحقیق درباره مخاطبان و بازار هدف است. این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که اگر به درستی انجام نشود بقیه مراحل هیچ سودی برای شما نخواهند داشت. شما باید مخاطبان و نیازهای آن‌ها را بشناسید و در راستای رفع نیازهای مخاظبان خود قدم بردارید. این فرآیند به شما کمک می‌کند که محصولات منحصر به فرد و کاربردی تولید کنید و فروش بالایی را تجربه نمایید.

 

۲- پیدا کردن نقاط ضعف و قوت شرکت

شما باید تمام شرایط موجود را بررسی کنید تا بتوانید نقاط ضعف و قوت شرکت را بشناسید. اگر تیم فروش دارید باید ببینید در چه مراحلی موفق عمل کرده‌اید و چه کمبودهایی داشته‌اید. شناخت این موارد به شما کمک خواهد کرد که بتوانید تیم جدید را قدرتمند‌تر انتخاب کنید و قدمی محکم به سمت رسیدن به اهداف خود بردارید.

 

۳- استخدام افراد متخصص برای تیم

پس از شناخت بازار هدف، مخاطبان و پیدا کردن نقاط ضعف و قوت شرکت نوبت به این می‌رسد که افراد متخصصی را برای تیم فروش و بازاریابی استخدام کنید. هر چقدر افراد تیم باتجربه و متخصص باشند درصد موفقیت شما افزایش می‌یابد. برای اینکه افراد مناسبی را داخل تیم فروش و بازاریابی خود استخدام کنید، می‌توانید از فیلترهای زیر استفاده نمایید.

 

 • آیا این شخص برای محصول من و شرکت من مناسب است؟
 • آیا فرد مورد نظر تمام مهارت‌های لازم را دارد؟
 • آیا این فرد توانایی لازم برای قبول مسئولیت‌ها و مدیریت پروژه را خواهد داشت؟
 • آیا این فرد انگیزه کافی برای پیشرفت و کمک به سایر هم تیمی‌های خود را دارد؟
 • آیا این فرد انتقاد پذیر است و مدام  دانش و مهارت‌های خود را تقویت می‌کند؟

 

۴- تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت

پس از اینکه افراد مورد نظر برای تیم بازاریابی و فروش را استخدام کردید باید برنامه ریزی انجام دهید و موفقیت خود را بسنجید. برای اینکار می‌توانید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای شرکت تعیین کنید و در بازه‌های زمانی مشخص شده عملکرد شرکت و تیم فروش را بررسی کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که بتوانید عملکرد خود را تحلیل کنید و عواملی که مانع موفقیت شما هستند را از پیش رو بردارید.

 

۵- بودجه خود را تنظیم نمایید

تنظیم بودجه یکی از مهم‌ترین مراحلی است که برای مدیریت تیم و رسیدن به اهداف باید انجام دهید. اگر مشخص کنید که چه مقدار بودجه برای تیم، تبلیغات، بازاریابی، ساخت محصولات و … در نظر گرفته‌اید کار شما برای ادامه مسیر راحت‌تر خواهد بود. چرا که می‌توانید با توجه به بودجه مورد نظر کارها را پیش ببرید و با مشکلی مواجه نشوید.

 

۶- طبق استراتژی جلو بروید

هر کاری که با هدف مشخص انجام می‌شود باید طبق استراتژی باشد. تدوین استراتژی کمک می‌کند که بدانید چه هدفی دارید و چه کارهایی باید انجام دهید. در استراتژی که تعیین می‌کنید باید تمام جوانب را بسنجید تا با توجه به امکاناتی که دارید جلو بروید.

 

۷- تیم را مدیریت کنید

برای اینکه تیم بازاریابی و فروش موفقی تشکیل دهید باید عملکرد تیم را مدیریت کنید. مهم‌ترین مسئولیتی که دارید مدیریت تیم و سازماندهی کارهاست. هیچکس به جز شما ارزش محصولات را نمی‌داند و نمی‌تواند به اندازه شما به کارها سر و سامان دهد. پس مدیریت تیم را فراموش نکنید تا بتوانید پیشرفت خوبی را تجربه نمایید.

 

جمع بندی

تیم سازی فروش و بازاریابی جزو فرآیند‌های مهم و سرنوشت ساز برای شرکت است که باید به درستی انجام شود. پس از اینکه مراحله اولیه را انجام دهید و زمانش رسید باید یک تیم قدرتمند و حرفه‌ای برای فروش محصولات خود تشکیل دهید. در این مقاله مراحل و اصول تشکیل تیم بازاریابی و فروش را معرفی کردیم.

 

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. شما تا حالا سابقه تیم سازی داشته‌اید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *