مفهوم و مزایای استراتژی‌های بازاریابی خرده فروشی

۱۴۰۱-۰۷-۲۰

مفهوم و مزایای استراتژی‌های بازاریابی خرده فروشی

صنعت خرده فروشی قرن‌هاست که وجود داشته است. اما با تحولات و تغییرات عرضه و تقاضا در بازار، روند تغییر و تکامل در این صنعت همچنان ادامه دارد. به طور خلاصه خرده فروشی به فرآیندی گفته می‌شود که در آن تولیدکنندگان محصولات خود را به صورت عمده به توزیع کنندگان می‌فروشند. در مرحله‌ی بعد توزیع کنندگان محصولات را به قیمت بالاتری به مصرف کننده عرضه می‌کنند، به گونه‌ای که مخارج و هزینه‌های انبار، بازاریابی،نیروی کار و … را پوشش دهد. 

مفهوم بازاریابی خرده فروشی با انواع دیگر بازاریابی تفاوت‌هایی دارد که در این مقاله مفهوم و مزایای بازاریابی خرده فروشی را بررسی می‌کنیم.

 

بازاریابی خرده فروشی چیست؟

بازاریابی خرده فروشی، مجموعه روش‌هایی است که کسب و کار‌ها برای جذب و تشویق مشتریان به خرید از محصولات یا خدماتشان از آن‌ها استفاده می‌کنند.

بازاریابی خرده فروشی به چهار پایه‌ی محصول، قیمت، مکان و تبلیغات استوار است که در ادامه مروری بر توضیحات آن‌ها خواهیم داشت. این چهار اصل به ۴P نیز معروف هستند. 

محصول | Product

با توجه به اینکه اغلب خرده فروشان محصولات خود را تولید نمی‌کنند. اما انتخاب محصول مناسب یک نکته کلیدی در بازاریابی خرده فروشی است. مشتریان می‌خواهند بدانند، آیا محصولی که به آن نیاز دارند را شما دارید؟

قیمت | Price

میزان رقابتی که در صنعت خرده فروشی وجود دارد، تاثیر بسزایی بر نحوه قیمت گذاری محصولات می‌گذارد. ممکن است بخواهید برای سود بیشتر قیمت محصولات خود را افزایش دهید. اما این عمل مشتریان را به سمت رقبای شما که همان محصول را با قیمت پایین‌تری عرضه می‌کنند، سوق می‌دهد.

مکان | Place

مکان می‌تواند یک فروشگاه فیزیکی در مرکز شهر یا یک فروشگاه اینترنتی در گوگل باشد. به دست آوردن نتایج برتر گوگل برای یک کلمه کلیدی خاص، می‌تواند برای فروشگاه‌های خرده فروشی آنلاین به اندازه داشتن فروشگاه فیزیکی واقع در یک کلان شهر ارزشمند باشد.

تبلیغات | Promotion

تبلیغات در خرده فروشی، همه چیز درباره‌ی ایجاد آگاهی از برند و ارتباط موثر با مشتریان هدف را در بر می‌گیرد. اگر مشتریان از وجود شما آگاه نباشند، هنگامی که نیاز به محصولی خاص پیدا کنند به شما فکر نمی‌کنند. حتی پس از عبور از مرحله آگاهی ممکن است لازم باشد مخاطبان هدف چندین بار با برند شما برخورد داشته باشند تا برای خرید به شما مراجعه کنند.

 

چرا بازاریابی خرده فروشی مهم است؟

با توجه به رقابتی بودن گروهی از محصولات، بازاریابی خرده فروشی اهمیت پیدا می‌کند. شما با یک استراتژی بازاریابی اصولی، اعتبار و اعتماد را بین مشتریان خود ایجاد کنید تا به محض اینکه نیاز به محصولی خاص پیدا کردند، برند و فروشگاه شما را به یاد بیاورند.

محصولات خرده فروشی اغلب جز خریدهای تکراری و روزمره هستند. بنابراین بازاریابی در صنعت خرده فروشی بیش از هر صنعت دیگری نقش موثری در رشد مشتری ارزشمند دارد.

انواع بازاریابی خرده فروشی

همه‌ی بازاریابی‌های خرده فروشی دارای ویژگی‌های مشترک هستند. اما شما باید یک استراتژی مناسب و منحصر به فرد مطابق با کسب و کار خود انتخاب کنید. از چندین کانال برای اعمال استراتژی و کمپین‌های تبلیغاتی خود استفاده کنید تا بتوانید پتانسیل فروش خود را افزایش دهید.

بازاریابی خرده فروشی در فروشگاه

اگر صاحب فروشگاه فیزیکی هستید. مهم است که از فرصت‌های تبلیغاتی آن فضا به طور کامل و مفید استفاده کنید. در بازاریابی مبتنی بر فروشگاه می‌توانید مشتریان تکراری بیشتری جذب کنید و میزان مبلغی که هر بازدید کننده هزینه می‌کند را افزایش دهید. در ادامه عناصر بازاریابی مبتنی بر فروشگاه را بررسی می‌کنیم:

مناسبت‌ها:

فروشگاه‌های خرده فروشی مکان مناسبی برای اجرای کمپین‌های تبلیغاتی در مناسبت‌های خاص هستند. شما می‌توانید رویدادهایی بر اساس شناختی که از مخاطبان هدف و هویت برندتان دارید، برگزار کنید.

نمایشگرهای داخل فروشگاه:

نمایشگرهای داخل فروشگاه می‌توانند یک نمایشگر محصولی خاص یا یک نمایشگر دیجیتالی برای نمایش مجموعه پست‌های شبکه‌های اجتماعی باشند. نمایشگرها این فرصت را برای شما فراهم می‌کنند تا تجربه خرید را برای مشتریان خود لذت بخش کنید.

نمونه محصول:

نمونه محصول راهی عالی برای علاقه‌مند کردن بازدیدکنندگان به خرید از محصول است. به ویژه‌ برای مواردی مانند: لوازم آرایشی، ادکلن و لوسیون‌ها. زیرا بازدیدکنندگان پس از امتحان کردن آن با اطمینان خاطر بیشتری خرید می‌کنند. بنابراین نقش موثری در تجربه خرید مشتریان نیز دارد.

تابلوهای تعاملی:

نمایشگرهای تعاملی در فروشگاه‌های خرده فروشی اطلاعاتی راجع به محصولات و قیمت آن، همچنین ویدئوهای تبلیغاتی مرتبط را نمایش می‌دهند.

تبلیغات داخل فروشگاه:

برای مثال هنگامی که وارد فروشگاه پوشاک می‌شوید. انتظار دارید، برخی از محصولات را در بخش حراج یا تخفیف پیدا کنید. همیشه لازم نیست تخفیف‌های روزانه در خارج از فروشگاه شما تبلیغ شوند.

بازاریابی خرده فروشی خارج از فروشگاه

در خارج از فروشگاه فیزیکی، شما ابزارهای متنوعی نظیر: کاتالوگ، پوستر و روش‌های مدرن مانند وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ برای بازاریابی و تبلیغات در اختیار دارید.

 

پست مستقیم:

ارسال کاتالوگ حاوی اطلاعات تبلیغاتی ممکن است روشی قدیمی به نظر برسد اما گزینه‌ای مقرون به صرفه برای فروشگاه‌هایی است که می‌خواهند نام برند خود را به خریداران محلی برسانند. روش پست مستقیم برای فروشگاه‌هایی که به یک مکان خاص خدماتی ارائه می‌دهند، مناسب و انتخابی ایده آل است.

پوسترها:

پوسترها اغلب برای فیلم‌ها و جمع آوری کمک‌های مالی استفاده می‌شوند. اما می‌توانید از آن‌ها برای تبلیغات تخفیف و کمپین‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که متن شما جذاب و  سایز آن به اندازه کافی بزرگ باشد تا بینندگان از فاصله زیاد، راحت بتوانند آن را بخوانند.

تبلیغات تلویزیونی:

بازاریابی از طریق تلویزیون یکی از راه‌های موثر در ایجاد ارتباط با مصرف کنندگان است. تبلیغات تلویزیونی فضای بیشتری برای اعمال ایده‌ها و خلاقیت در محتوای ویدئویی نسبت پوستر در اختیار شما قرار می‌دهد.

بیانیه در روزنامه‌ها:

اگر پیشنهاد منحصر به فرد و جالبی برای مخاطبان هدف خود دارید می‌توانید برای خبرنگاران اعلامیه مطبوعاتی بنویسید. تا آن‌ها رویداد یا تبلیغات شما را در روزنامه‌های خود پوشش دهند و مخاطبان را به سمت فروشگاه شما هدایت کنند.

بازاریابی دهان به دهان:

بازاریابی دهان به دهان یکی از روش‌های فوق‌العاده برای کسب‌وکارهای خرده فروشی است. مشتریان به نظرات خانواده، دوستان و آشنایان بیشتر از تبلیغات اعتماد دارند. استراتژی بازاریابی دهان به دهان  راهی آسان برای تبدیل خریداران به مشتریان وفادار و جذب مشتریان جدید است.

برخی از برندها پاداشی مانند تخفیف برای مشتریان ارجاع دهنده در نظر گرفته‌اند و این انگیزه‌ای برای شروع  بازاریابی دهان به دهان بین مشتریان شما خواهد بود.

 

 

نقش دیجیتال مارکتینگ در خرده فروشی

وب‌سایت:

اگر هیچ محصولی را به صورت آنلاین نمی‌فروشید. داشتن یک وب‌سایت حرفه‌ای که هویت و تصویر برند شما به همراه اطلاعاتی در مورد آنچه ارائه می‌دهید در دسترس بازدیدکنندگان قرار دهد؛ امری ضروری و مهم است.

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی:

با وجود ۴ میلیارد کاربران فعال در شبکه‌های اجتماعی. نباید فرصت‌های متنوعی که شبکه‌های اجتماعی برای رشد و توسعه کسب و کارهای خرده فروشی در اختیارتان قرار می‌دهند را از دست بدهید.

بازاریابی پیامکی:

با توجه به آمار انتظار می‌رود بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵ بازاریابی پیامکی به طور متوسط بیش از ۲۰ درصد در سال رشد داشته باشد. بنابراین باید امکان دریافت پیغام تبلیغاتی از طریق پیامک و ایمیل یا حتی کانال‌های دیگر برای مخاطبان هدف خود فراهم کنید.

خبرنامه ایمیلی:

خبرنامه ایمیلی هفتگی یا ماهانه به شما کمک می‌کند تا ارتباط خود را با خریداران حفظ کنید و آن‌ها را به مشتریان وفادار تبدیل کنید. توجه داشته باشید که پیام تبلیغاتی شما باید در کمتر ده تا بیست ثانیه نظر خوانندگان را به خود جلب کند.

 

عمده فروشی بهتر است یا خرده فروشی؟

بزرگترین تفاوت بین عمده فروشی و خرده فروشی در نوع خریدار است. خرده فروش محصولات را به صورت مستقیم به مصرف کننده نهایی عرضه می‌کند. در حالی که عمده فروش محصولات را به صورت عمده به سایر مشاغل مانند فروشگاه‌های خرده فروشی می‌رساند.

قبل از تصمیم گیری برای انتخاب بین مدل کسب و کار خرده فروشی و عمده فروشی، پیشنهاد می‌کنیم. مزایا، معایب و چالش‌هایی که در هر مدل ممکن است با آن مواجه شوید را بررسی کنید. با توجه به اطلاعاتی که به دست می‌آورید می‌توانید انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

جمع بندی

بازاریابی خرده فروشی هر ساله دستخوش تغییراتی می‌شود. اما برخی از استراتژی‌های سنتی هنوز موثر باقی مانده است.اگر به دنبال متمایز شدن از رقبا در صنعت خرده فروشی هستید، باید راه‌هایی را بیابید که از محصول، قیمت، مکان و ارزش تبلیغاتی خود برای برقراری ارتباط موثر با مشتریان استفاده کنید.

در این مقاله سعی کردیم مفهوم بازاریابی خرده فروشی به همراه استراتژی‌های سنتی و مدرن آن را بررسی کنیم. اگر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات پاسخگوی شما عزیزان هستیم. همچنین در صورت نیاز به مشاور کسب و کار می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 

منابع: omnisend.com، endearhq.com، .shipbob.com

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *