۹ تکنیک خرده فروشی برای افزایش فروش

۱۴۰۱-۰۳-۲۴

۹ تکنیک خرده فروشی برای افزایش فروش

خرده فروشی به معنای فروش مستقیم کالا به کاربر نهایی است. کاربر نهایی منظور شخصی است که کالا را برای استفاده خود می‌خرد.

همه افراد، استعداد بازاریابی ندارند ولی با یادگیری نکات مؤثر و تکنیک‌های خرده فروشی، می‌توانند رقابت بی‌نظیری را در عرصه فروش و بازاریابی تجربه کنند. یادگیری تکنیک خرده فروشی و اجرای آن در فروش تاثیر شگفتی بر سود شما خواهد گذاشت.

خرده فروش کیست؟

اگر به جواب سوال خرده فروشی چیست واقف هستید، پس لازم است بدانید که خرده فروش نیز کسی است که کالا و خدمات را به مشتری خود ارائه می‌دهد. خرده فروش مستقیم با مصرف کننده در ارتباط است و او پایان‌بخش فرایند خرده فروشی است. خرده فروش باید کار مشتری را تسهیل نماید و با ارائه خدمات و مشاوره‌ها، انتخاب محصول توسط مشتری را راحت‌تر کند. 

انواع خرده فروشی

خرده فروشی یکی از انواع کسب درآمد از توزیع کالا است. خرده فروشی بخشی از زنجیره توزیع کالا و خدمات است که روش‌های مختلفی برای آن وجود دارد. در ادامه چند مورد از انواع خرده فروشی را بطور مختصر بیان خواهیم کرد.

فروشگاه

فروشگاه از آشناترین مراکز خرده فروشی است که هر نوع محصول و خدماتی در آن به فروش می‌رسد. درواقع فروشگاه می‌تواند هر نوع محصولی اعم از انواع خوراکی، لوازم شوینده، طلا، انواع پوشاک و… را به مشتریان خود بفروشد. 

پاساژها و مراکز خرید 

پاساژها، مجتمع‌های تجاری که شامل مجموعه‌ای از مغازه‌های کوچک و بزرگ، مراکز تفریحی و هایپرمارکت و…هستند. 

خرده فروشی اینترنتی

این نوع خرده فروشی در دنیای امروز رونق زیادی گرفته است. در این نوع خرده فروشی، عکس‌هایی با کیفیت از زوایای مختلف محصول، گرفته می‌شود و با ارائه مشخصات کامل از محصول به مشتری، به فروش می‌رسد. در این نوع خرده فروشی به دلیل معافیت فروشنده از هزینه‌هایی همچون اجاره مغازه، دکوراسیون و… محصول با قیمت کمتری نسبت به بازار بیرون به مشتری ارائه می‌شود.

خرده فروشی تخصصی

این نوع خرده فروشی مخصوص برند و محصولی خاص است. در این نوع خرده فروشی، فروشنده فقط یک محصول خاص یا برند خاصی را به مشتری می‌فروشد. در این نوع کسب نیز اجرای تکنیک خرده فروشی از الزامات فروش خواهد بود.

 

تکنیک های خرده فروشی

 

بازاریابی در خرده فروشی

بازاریابی به معنای راه و روش‌هایی که یک کسب و کار می‌تواند به کمک آن سود مالی خود را افزایش دهد. به عبارتی با بازاریابی می‌توان مشتریان را به کالا و خدمات مدنظر، جذب کرد و آن‌ها را وادار به خرید کالا و خدمات کرد.

خرده فروشان برای موفقیت‌های بیشتر در کسب و کار خود، باید اصول بازاریابی را فرا گیرند. در خرده فروشی با داشتن استراتژی تبلیغاتی متناسب با کسب و کار می‌توان موفقیت بیشتری را به دست آورد. 

امروزه مشاوران زیادی در حوزه کسب و کار فعالیت می‌کنند. مشاوره خرده فروشی به فروشندگان کمک می‌کند تا روش‌های بهتری برای بازاریابی کالای خود پیدا کنند. مشاوره خرده فروشی به‌واسطه تمرکز و برنامه‌ریزی بهتر باعث کسب موفقیت در فروش کالا می‌شود. با کمک گرفتن از مشاوره خرده فروشی می‌توان تیم بازاریابی قوی و حرفه‌ای را برای خرده فروشی خود تشکیل داد. با داشتن یک تیم بازاریابی حرفه‌ای، تبلیغات فروش کالا گسترده می‌شود و در نتیجه سود مالی بیشتری خواهیم داشت. 

تکنیک خرده فروشی

همه افراد با استعداد فروش و هوش بازاریابی فروش محصول، به این دنیا نیامده‌اند. برای موفقیت در فروش محصول و همچنین خرده فروشی باید تکنیک‌های مؤثر و مفید را فرا گرفت. در ادامه چندین نمونه از موارد مهم در اجرای تکنیک خرده فروشی را برای شما شرح خواهیم داد.

شناخت کافی نسبت به محصولات

اگر فروشنده‌ای اطلاعات کافی از محصولات خود نداشته باشد، مشتری‌های زیادی را از دست خواهد داد. مشتری منتظر شنیدن اطلاعات مفید از محصول و یا برند مدنظر خود است. فروشنده با دانش کافی نسبت به محصول خود می‌تواند به تمام سؤالات مشتری پاسخ دهد و مشتری را وادار به خرید کالا کند. داشتن اطلاعات کامل از محصول می‌تواند مکالمه‌ای راحت و مفید بین شما و مشتری برقرار کند.

خوش آمد گویی به مشتری

مهمترین مورد در یادگیری تکنیک خرده فروشی، برقرار کردن ارتباط با مشتری سلام و خوش آمد گویی است. خوش آمد گویی یعنی احترام به مشتری. مشتری با دریافت سلامی گرم از طرف فروشنده، ترغیب به بازدید از تمام محصولات می‌شود. اینکه برای مشتری خود ارزش قائل شوید، ذهنیتی مثبت از فروشگاه خود را برای مشتری به وجود می‌آورید. سلام و خوش آمد گویی اولین راه برای ارتباط برقرار کردن با مشتری است. پس از یک خوش آمد گویی گرم و احوالپرسی، مکالمه‌ای مؤثر درباره محصول و ارائه خدمات خود خواهید داشت. 

به نیاز مشتری خوب گوش دهید

سعی کنید به خوبی به نیازهای مشتری گوش دهید. بعد از شنیدن حرف‌های مشتری می‌توانید متناسب‌ترین محصول را به او ارائه دهید. اگر شما به نیازهای مشتری خوب گوش ندهید ممکن است محصولی غیر مفید به مشتری ارائه کنید و این اقدام باعث دلسرد شدن مشتری از فروشگاه شما می‌شود.

طراحی سؤالات مؤثر از مشتری

طرح چندین سؤال مؤثر در مکالمه خود با مشتری، می‌تواند خرده فروشی شما را موفقیت‌آمیز کند. با رهبری مکالمه و پرسش سؤالات مؤثر از مشتری، می‌توانید نیازهای بیشتر مشتری را شناسایی کنید و محصولات اضافه‌تری به او بفروشید. 

تکنیک داستان‌سرایی

یکی از موارد مهم تکنیک خرده فروشی، داستان‌سرایی است که شما را از رقبا متمایز می‌سازد. شاید صحبت واقعی از یک کالا نتواند مشتری را جذب کند. داستان گفتن، پاسخ و نتیجه بهتری را به همراه دارد. برای مثال تجربه شخصی خود از کالا مدنظر و یا تجربه و استفاده بهینه مشتری دیگری از کالای مدنظر می‌تواند برای مشتری جذاب‌تر باشد.

تخفیف‌های هیجان انگیز

برای جذب مشتری وفادار نیازمند تخفیف بر روی بعضی از کالاهای خود هستید. راز نگهداری از مشتریان چندین ساله استفاده از تکنیک تخفیف است. برای مثال اگر از محصولی تعداد کمی باقی‌مانده و یا تنوع رنگ آن محدود شده، می‌توانید آن‌ها را با تخفیف به فروش برسانید. اعمال تخفیف‌های مناسبتی هم می‌تواند جذابیت خرده فروشی شما را افزایش دهد.

ارائه محصولات در کانال‌های مختلف

به فروش در یک مغازه اکتفا نکنید. وارد دنیای مجازی شوید. بسیاری از مشتریان خود را از طریق دنیای مجازی می‌توانید به دست آورید.

برای وقت مشتری ارزش قائل شوید

باید گفت مشتری را منتظر نگذارید. برای این اقدام باید پرسنل فروش خود را افزایش دهید. مشتری بعد از چند دقیقه منتظر ماندن و دریافت نکردن پاسخی از طرف فروشنده، فروشگاه را ترک خواهد کرد.

طراحی چیدمان مناسب

شاید بتوان گفت اولین راه جذب مشتری، ویترین و چیدمان جذاب است. خیلی از افراد بدون برنامه قبلی و نیازی، وارد فروشگاهی می‌شوند که به نظرشان زیبا و جذاب است. داشتن ویترین جذاب و چیدمان مناسب محصولات، مشتریان زیادی را جذب خواهد کرد.

در آخر

خرده فروشی یکی از راه‌های کسب درآمد است که با خریدار واقعی در ارتباط است. در دنیای امروز و رقابت‌های گسترده‌ای که در این مسیر وجود دارد، باید تکنیک‌های مؤثری را آموزش دید. برای موفقیت در این کسب و کار نیاز به آموزش و آگاهی است.علاوه بر یادگیری و اجرای تکنیک خرده فروشی، مشاور خرده فروشی و کسب و کار و نیز کمک گرفتن از یک تیم بازاریابی قوی، می‌تواند سود مالی کسب و کار شما را چندین برابر کند.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *