روند های خرده فروشی در سال ۲۰۲۲

۱۴۰۱-۰۳-۱۵

روند های خرده فروشی در سال ۲۰۲۲

خرده فروشی یکی از حیاتی‌ترین بخش‌ها در صنعت است و پیشینه زیادی نیز دارد. در سال ۱۹۶۰ اولین فروشگاه خرده فروشی در آمریکا باز شد و به مرور این صنعت دارای پیشرفت‌های بزرگتری شد. به گونه‌ای که از بزرگترین رویدادهای خرده فروشی، آغاز خرید اینترنتی گسترده شد. این نوع روش از فروش در واقع در مقابل عمده فروشی قرار می‌گیرد. در چند سال گذشته خرده فروشان بسیار به رفتارهای مصرف‌کنندگان خود توجه کرده‌اند و علاقه‌ زیادی را در رابطه با فناوری‌های جدید نشان داده‌اند. این روند باعث شد که حتی خرده فروشی نیز در زندگی امروزه به یک کسب و کار اینترنتی تبدیل شود و بسیاری از افراد را شگفت‌زده کند. 

در این مطلب قصد داریم با این مدل از کسب و کار و روند خرده فروشی بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و جدیدتری را در این باره بازگو کرده و دید بازتر و دقیق‌تری را در رابطه با خرده فروشی به شما بدهیم.

خرده فروشی چیست؟

همان‌طور که در بند مقدمه این مطلب نیز گفته شد خرده فروشی به گونه‌ای از کسب و کار اطلاق می‌شود که در مقابل عمده فروشی قرار می‌گیرد. در واقع به زبان ساده‌تر می‌توان گفت خرده فروشی به معنای فروش محصولات از برندهای مختلف به مشتریان مختلف است. این نوع فروش کالا می‌تواند به گونه‌های مختلفی انجام شود. برای مثال می‌تواند به صورت فروش از طریق فروشگاه فیزیکی، وب‌سایت، کاتالوگ و فروش مستقیم صورت گیرد. 

صاحب خرده فروشی معمولا کالای خود را به صورت شخصی به کاربر نهایی و یا مصرف‌کننده می‌فروشد و معاملات خرده فروشی را در مقیاس کوچکی انجام می‌دهد.

برای افرادی که خرده فروشی می‌کنند تمرکز بر نحوه ارائه یک تجربه یک‌دست و بدون استرس به مشتری باید در لیست اولویت‌هایشان در این کسب و کار قرار بگیرد. این امر بسیار ضروری است که مشتریان به راحتی وارد دنیای دیجیتال شده و از آن دوباره به دنیای فیزیکی بازگردند. بنابراین ترندهای این کسب و کار و هم‌چنین روند خرده فروشی در سال‌های مختلف اهمیت بسیار بالایی دارد. 

 

ترند خرده فروشی

 

ترندهای خرده فروشی

۱-وفاداری برای رشد

زمانی که رفتار مشتری‌ها در رابطه با مصرف کالاهای برندهای مختلف دائماً در حال تغییر است، برندها و صاحبان کسب و کار باید به سختی کار کنند تا در تعهد به مشتریان خود وفادار بمانند. در واقع تجربه مشتری از هر چیزی اهمیت بیشتری دارد. بنابراین وفاداری، موضوعی بسیار مهم در فرایند افزایش روند خرده فروشی است.

صاحبان برندها باید انعطاف‌پذیری بیشتری در رابطه با فروش محصولات خود نشان دهند. به این منظور برای حفظ شهرت خود و همچنین افزایش فروش می‌توانند روی گزینه‌های زیادی در این رابطه مانور دهند. برای مثال گزینه “ابتدا خرید کنید، سپس پرداخت کنید.” می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

این روند خرده فروشی از مهم‌ترین ترندهای سال ۲۰۲۲ نیز معرفی شده است. تحقیقات اخیر نشان داده است که در دوران کرونا وفاداری مصرف‌کننده به تأمین‌کننده به مقدار قابل توجهی افزایش یافته است. بنابراین قدرتمند ظاهر شدن در این بین باعث تقویت ارتباط با مشتری و افزایش فروش خواهد شد.

۲-کاهش هزینه‌های خرید مصرف‌کننده

امسال با میزان بالایی عدم اطمینان آغاز شد. به همین منظور هزینه‌ها بسیار افزایش پیدا کرده و مشتریان احتیاط بیشتری در رابطه با خرید کالا از خود نشان می‌دهند. خرده‌فروشان باید با آگاهی از این مسئله ارتباط بیشتری با مشتریان خود برقرار کرده و همچنین برنامه‌هایی برای این روند خرده فروشی داشته باشند. 

با افزایش تورم، نگرانی‌ها در مورد هزینه‌های خرید مصرف‌کننده افزایش چشمگیری یافته است. اما این نکته نیز حائز اهمیت است که اشتها به خرید کالا در بین افراد دوباره رو به رشد است و در حال افزایش است. در این بین خرده فروش باید دلیل محکمی را برای مشتری‌ای که با احتیاط بیشتری عمل می‌کند نشان دهد. 

افزایش ویروس کرونا و همه‌گیری آن در بین جامعه‌های مختلف تأثیر بسیاری در روند خرده فروشی در سال ۲۰۲۲ گذاشت. بنابراین با کمتر شدن این تأثیر در سال ۲۰۲۲ می‌توان امید بیشتری داشت. البته باید این نکته مهم را در نظر داشت که همیشه باید برای اتفاقات پیش بینی نشده در آینده یک برنامه ریزی کاربردی و نجات بخش داشته باشید. بر اساس همین موضوع خوشبختانه روند خرده فروشی در این سال مجددا در حال شکل گیری و پیشرفت است.

۳-مصرف‌کنندگان آگاه و اهمیت محیط زیست

یکی از مهم‌ترین ترند خرده فروشی، اهمیت صاحبان کسب و کار به محیط زیست است. در واقع خرده فروشان باید فرهنگ خود را به رخ مشتری بکشند و نشان دهند که محیط زیست برایشان از اهمیت زیادی برخوردار است. در سال ۲۰۲۲ مصرف‌کنندگان اهمیت بیشتری به محیط زیست می‌دهند و به سمت برندهایی می‌روند که حامی محیط زیست باشند. امروزه مصرف‌کنندگان به سمت خرید کالاهایی می‌روند که به حفظ محیط زیست کمک کند. 

مشتری در سال ۲۰۲۲ می‌خواهد بداند که آیا کسب و کارها احیا می‌شوند یا خیر؟ او خواهان استفاده از محصولاتی است که امروزی هستند و به محیط زیست کمترین آسیب را وارد می‌کنند. بنابراین خرده‌فروشان باید این اطمینان را به مصرف‌کننده بدهند که محصولی که معرفی می‌کنند ویژگی‌های مربوطه را داراست.

۴-تجارت اجتماعی و پخش زنده

تجارت اجتماعی و لایو استریم در دسته ترندهای بسیار مهم و تأثیرگذار در خرده فروشی است. بسیاری معتقدند فروش همراه با پخش زنده تأثیر زیادی در جذب مشتری دارد و در ۱۲ ماه آینده رشد بسیاری خواهد کرد. همان‌طور که اشاره شد در چند ماه گذشته شاهد رشد بسیاری در رونق اپلیکیشن‌های پخش زنده بودیم و این امر همین‌طور رو به افزایش است. در لایو استریم، محتوا و یا کالا به صورت زنده در اختیار مشتری قرار می‌گیرد و در نتیجه تاثیر زیادی در جذب مصرف‌کنندگان خواهد داشت.

سخن پایانی

در سال ۲۰۲۲ شاهد تنوع زیادی در روند خرده فروشی و رشد ترندهای مختلفی از آن خواهیم بود. انتظار می‌روند توسعه خرده فروشی در سال جدید به سمت خرده فروشی هیبریدی و یا ترکیبی سوق یابد. اما به هر حال روند خرده فروشی به هر سمت و سویی که برود همان‌طور که بالاتر گفته شد ارتباط با مشتری و دانستن نیازهای او از اهمیت زیادی برخوردار است و شاید اولین قدم در توسعه این کسب و کار باشد. 

امید است با خواندن این مقاله دید بهتری نسبت به خرده فروشی و ترندهای جدید آن پیدا کرده باشید. همچنین می‌توانید سؤالات خود در رابطه با خرده فروشی پوشاک و مشاوره کسب و کار را از مشاورین  وب‌سایت ما بپرسید تا در این راستا دچار سردرگمی نشوید.

منابع: www.forbes.com

blog.okcs.com

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *